Wednesday, December 11, 2019

D92 Destroyer

Operator: Royal Navy
Ordered: 1 March 1977
Builder: Cammell Laird
Laid down: 5 July 1978
Launched: 25 September 1980
Sponsored by: Lady Strathcona, wife of Euan Howard, 4th Baron Strathcona and Mount Royal
Commissioned: 1 July 1982
Status: In active service, as of 2011
Class and type: Type 42 destroyer
Displacement: 4,820 tonnes
Length: 125 m (410 ft)
Beam: 14.3 m (47 ft)
Propulsion: COGOG (Combined Gas or Gas) turbines, 2 shafts, 2 turbines producing 36 MW
Speed: 30 knots (56 km/h)
Complement: 287
Armament: Twin Sea Dart missile launcher
1 x 4.5 inch (114 mm) Mk 8 gun
2 x 20 mm Oerlikon guns
2 x Vulcan Phalanx Close-in weapon system (CIWS)
2 x Triple anti-submarine torpedo tubes
NATO Seagnat and DLF3 Decoy Launchers
Aircraft carried: Lynx HMA8